Košická skupina a experiment ATLAS
Košická skupina svoju účasť v experimente ATLAS naštartovala participáciou v experimente H1 (DESY), kde sa zamerala na kalorimetrický systém detektora H1, na tzv. elektrónový spúšťač (tríger) a na fyzikálnu analýzu dát. Začiatkom roka 1990 sa skupina stala členom projektu R&D 33, cieľom ktorého bol návrh a vývoj nového typu kalorimetra, schopného pracovať v podmienkach LHC. Tieto aktivity košickej skupiny prerástli do ďalšej úzkej spolupráce s prof. Oberlackom. Konkrétne išlo o návrh, vývoj, testovanie a následnú prevádzku hadrónového end-cap kalorimetra, ktorý je súčasťou detektora ATLAS.
Pracovníci košickej skupiny ATLAS
Ústav experimentálnej fyziky SAV Košice | ||
Jaroslav Bán Dušan Bruncko Eduard Kladiva Pavol Stríženec Jozef Urbán |
Príspevok do experimentu ATLAS
Hlavnou úlohou košickej skupiny bolo zabezpečenie on-line kalibrácie hadrónového end-cap kalorimentra (HEC) detektora ATLAS:
Výstavba detektora
- Návrh, vývoj, realizácia, testy a následne údržba on-line elektronickej kalibrácie HEC detektora
[viac]
(J. Bán, P. Stríženec, E. Kladiva, D. Bruncko) - Výroba signálnych a vysokonapäťových elektród pre HEC
(E. Kladiva) - Návrh, testovanie a zavedenie metodiky on-line kalibračnej procedúry do praxe
(P. Stríženec) - Realizácia tzv. "filter box" elektroniky, ktorá slúži ako rozhranie medzi chladnou a teplou elektronikou (medzi prostredím v podmienkach kvapalného argónu a izbovej teploty)
(E. Kladiva) - Výroba magnetickej ochrany LAr kalorimetra
(E. Kladiva) - Vývoj, testy a následná realizácia vyčítacích dosiek v úzkej spolupráci s Laboratóriami Nevis, Kolumbijská univerzita, USA
(J. Bán) - Lokálna hadrónová kalibrácia kalorimetrov, hlavne kalorimetra HEC
[viac]
(P. Stríženec, P. Šťavina, M. Pécsy) - Testovanie zväzku pre HEC pomocou Monte-Carlo simulácií [viac]
Fyzikálna analýza
- Štúdium vlastností top kvarkov v dileptónovom kanáli v zrážkach p-p pri energiách LHC
(J. Antoš, P. Stríženec, D. Bruncko, J. Urbán) - Analýza nábojovej asymetrie
- Produkčný mechanizmus v tomto kanali
- Dohľad nad prvotným spracovaním dát z detektora ATLAS v celosvetovej gridovej sieti WLCG (World LHC Computer Grid) (P. Stríženec, I. Kuľková, M. Straka)
V roku 2014 bola udelená Cena SAV v oblasti medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce kolektívu pracovníkov Ústavu experimentálnej fyziky SAV, Oddelenia subjadrovej fyziky v zložení: Ing. Jaroslav Bán, CSc., doc. RNDr. Dušan Bruncko, CSc., RNDr. Eduard Kladiva, CSc., RNDr. Michal Seman, CSc., RNDr. Pavol Stríženec, CSc. za výsledky pri objave a meraní vlastností častice konzistentnej s Higgsovým bozónom v spolupráci s CERN.